Jakie donice na balkon

donice balkonowe z drewna

Pomysł na zastosowanie

Gdy zbliża się wiosna, wszyscy właściciele ogrodów zaczynają pełną parą prace porządkowe oraz sadzenie roślin. Co zrobić, gdy do dyspozycji mamy tylko skrawek miejsca, który jest na dodatek zwykłym balkonem?

Za pomocą rozmaitych roślin i donic balkonowych możemy stworzyć raj na miarę pięknego ogrodu, gdzie można w pełni wypocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Nie potrzebujemy do tego zadania kwalifikowanego architekta, wszystko możemy wykonać we własnym zakresie. Jak tego dokonać?

Po pierwsze musimy przygotować jakiś plan, aby po zakupie roślin nie okazało się, że nie mamy na nie miejsca. Zakup roślin musi być bardzo przemyślany, ponieważ musimy zweryfikować czy nasz balkon będzie spełniał wszystkie warunki dla konkretnej rośliny oraz czy jej tempo wzrostu nie będzie za szybkie — jeżeli roślina będzie szybko rosła, nie nacieszymy się nią zbyt długo.

Kiedy zaznajomiliśmy się już z preferencjami wszystkich wybranych przez nas roślin na balkon, to najwyższy czas żeby zaopatrzyć się w odpowiednie donice. Donice balkonowe mogą być wykonane z drewna, plastiku, gliny bądź metalu, w przypadku kiedy donice chcemy zespoić z betonem warto skorzystać z metod cięcia które nie sprawią, iż wszystko do okoła wyglądać będzie jak po 2 tygodniowym remoncie - cięcie technikami diamentowymi pozwala nie tylko na uzyskanie cięcia bez pyłu ale również bardzo precyzyjnego i szybkiego wiercenia.

Które z donic ogrodowych będą odpowiednie na Twój balkon?

Jednak z doświadczenia wiemy, że najlepiej wybrać donice drewniane, które pasują do każdego wystroju, a ich naturalność idealnie komponuje się z roślinami. Skrzynie drewniane zazwyczaj wykonane są ze świerku, sosny oraz dębiny, dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi.

Impregnacja donic drewnianych zabezpiecza je przed pękaniem, wilgocią, puchnięciem oraz pleśnią. W sklepach występują produkty, które zostały już zaimpregnowane ciśnieniowo, jeżeli jednak kupiłeś donice w stanie surowym, koniecznie wykonaj impregnację we własnym zakresie. — Na rynku jest wiele specjalistycznych środków do impregnacji drewna, w dodatku w wielu odcieniach.

Pięknie na balkonie wyglądają również donice z gliny, które dostępne są w wielu barwach oraz wzorach, jednak ich defektem jest duża waga jak i prosta droga do stłuczenia. Na samym początku aranżacji balkonu warto zainwestować w donice z tworzyw sztucznych, gdyż jest ich duża dostępność na rynku w wielu barwach, a co najważniejsze są lekkie i wytrzymałe. — Dlatego donice z tworzyw sztucznych można ustawiać na parapetach czy zawiesić na balustradzie balkonu.