Ocieplane donice balkonowe

Jak chronić rośliny w doniczkach przed przymrozkami

Zainwestuj w ocieplane donice balkonowe lub wykonaj je zupełnie sam. Poniżej zamieściliśmy krótki poradnik, jak ocieplić zwykłą donicę i uchronić roślinę przed przymrozkami.

Jednak wykonanie ocieplanej donicy to nic trudnego, wystarczy kilka narzędzi i materiałów. A więc co będzie Tobie potrzebne? Najlepiej do ocieplanie wybrać donice drewniane oraz styropian o grubości od 2 do 3 cm.

Know how - jak samemu zrobić donicę mrozoodporną

Na samym początku docinamy płyty styropianu tak, aby pasowały do wymiarów donicy balkonowej, a skrawki styropianu układamy odpowiednio na dnie oraz bokach drewnianej skrzyni — do wycinana styropianu, najlepiej sprawdzi się nożyk do tapet, gdyż pod jego wpływem styropian się nie kruszy.

Aby wycięty styropian dobrze przylegał do wnętrza donicy balkonowej, należy go zamontować przy pomocy gwoździ bądź kleju termicznego — solidny montaż sprawi, że izolacja będzie szczelna.

Aby rośliny nie gniły, w tak przygotowanej donicy balkonowej, należy zrobić odpowiedni drenaż, wystarczy nawiercić kilka otworów, aby woda miała możliwość odpływu.

Po skończeniu prac związanych z ociepleniem donicy balkonowej, koniecznie należy wyłożyć ją folią budowlana bądź ogrodniczą, o grubości co najmniej 0,5 mm. Folia zabezpieczy drewnianą skrzynię przed kwasami humusowymi, które powstają w ziemi oraz przed wilgocią.

Jak zamontować folię, aby chroniła donicę balkonową przed niekorzystnymi warunkami, a jednocześnie nie traciła swojego uroku? Nie jest to skomplikowane zadanie, wystarczy nałożyć folię na wcześniej zamontowany w pojemniku styropian i przyczepić ją za pomocą pistoletu na zszywacze.

Co jednak zrobić, gdy nie mamy takiego pistoletu przy sobie? Wtedy, żeby folia ogrodowa dobrze się trzymała, wystarczy użyć zwykłych gwoździ czy nawet pinesek, które dostępne są w zwykłym sklepie papierniczym — na pewno tak przygotowana donica balkonowa, ochroni korzenie roślin przed silnym mrozem.

Kiedy zdecydowaliśmy się sadzić roślinność na balkonie w donicach czy skrzyniach drewnianych, należy zorientować się czy są zaimpregnowane, najlepiej byłoby właśnie zakupić produkt w 100 procentach wykończony.

W przypadku donic wykonanych z surowego drewna, koniecznie należy wykonać impregnację specjalistycznym środkiem i powtarzać ją przynajmniej raz do roku, aby skrzynie wytrzymały przez wiele sezonów. — Coroczna impregnacja, nie tylko zabezpiecza i odświeża donicę balkonową, ale również pozwala na zmianę jej koloru.

Sprawdź pełną ofertę na stronie https://www.laspalmaspl.com/