Jak posadzić rośliny na balkonie, aby przetrwały trudne warunki? Poniżej podpowiadamy kilka sztuczek!

Sposoby na przetrwanie roślin na balkonie

Aby rośliny przetrwały nie najlepsze warunki jakie nie oszukujmy się, panują na balkonach, musimy odpowiednio o nie zadbać. Podczas sadzenia roślin w donicach balkonowych musimy spełnić kilka warunków.

Sadzenie roślin rozpoczynam od wysypania jednej warstwy drenażu, na samo dno donicy, który będzie wchłaniać cały nadmiar wody. Do tego celu możemy spokojnie wykorzystać zwykły żwir bądź drobne kamyszki — w ten sposób ziemia w donicy balkonowej nie będzie mocno zbita i ułatwi oddychanie roślinom.

Palmy mrozoodporne

Od kilku lat w Polsce panuje trend również w kierunku tworzenia bardziej egoztycznych ogrodów zawierających palmy mrozoodporne i rośliny egzotyczne które są w stanie przeżyć kilku lub kilkunastostopniowe mrozy. Jeśli zima jest łaskawa i temperatury nie oscylują w okolicach -20 stopni pokusić się możemy o zakupy. Oferowane w sprzedaży palmy mrozoodporne to rośliny które idealnie wkomponują się w tło naszych tarasów czy ogrodów i przez cały rok w odpowiednich warunkach zapewnią zielone kolory.

donice na balkonie

Odpowiedni drenaż na spodzie donicy to podstawa

Gdy drenaż znajduje się na dnie donicy ogrodowej, kolejnym etapem jest wysypanie ziemi, należy przy tym pamiętać, aby nie był to zeszłoroczny produkt — wiele osób sadząc rośliny popełnia ten sam błąd i wykorzystuje ziemię z poprzedniego roku. A dlaczego nie jest to dobre dla roślin? Ponieważ w takiej ziemi może znajdować się wiele szkodników czy chorób grzybowych.

Natomiast wykorzystując świeży worek ziemi ogrodowej mamy pewność, że ziemia nie zawiera zarodników grzybów i jest bogata w minerały czy składniki odżywcze, tak potrzebne do wzrostu roślin.

Donice balkonową wysypujemy taką warstwą ziemi, aby równomiernie przykryła ja do połowy. Może się zdarzyć, że w wysypywanej do donicy ziemi znajda się grudki, jest to normalne, wystarczy je rozgnieść w dłoni i z powrotem włożyć do pojemnika — przed wykonywaniem czynności związanych z ziemią, radzimy zabezpieczyć dłonie rękawicami ochronnymi.

Pamiętajmy, aby sadząc rośliny w donicach ogrodowych zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie korzenie zostały przykryte ziemią. Tylko wtedy mamy pewność, że roślina się przyjmie.

Mamy nadzieję, że wraz z tym artykułem Twój balkon będzie prezentował się oszałamiająco, a rośliny przetrwają do późnej jesieni.